Ev Klima Bakımı Nasıl Yapılır

Ev Klima Bakımı Nasıl Yapılır Leave a comment

Ev Klima Bakımı Nasıl Yapılır

İklimlendirme araçları arasında yer alan klima, yaşam alanlarında vazgeçilmez olmaktadır. Ortamın havasının istenildiği gibi şekillendirilmesine izin veren klima, ısıtma ve soğutma için kullanılabilmektedir. Düzenli olarak ev klima bakımı yapılması için www.adabuz.com/ adresi tercih edilmektedir. Yetkili servis aracılığı ile yapılan klima bakımı, klimaların sorunsuz çalışmasını sağlamaktadır.

Klima bakımı, klimanın genel kontrolü ve temizliğini içermektedir. Klima bakımı sırasında temizliğin yanında cihazda oluşabilecek arızalar tespit edilmektedir. Eğer gerek duyulursa, ön müdahale yapılmaktadır. Yaz ve kış aylarında kullanılan klimalar için yılda 2 kez bakımının yapılması önerilmektedir. Klimanın etkin ve uzun ömürlü çalışabilmesi, klima bakımına bağlı olmaktadır. Kullanıcılar her ne kadar basit bakımları yapabilse de periyodik bakımlar için uzman servise ihtiyaç duyulmaktadır.

 Ev Klima Bakımında Neler Yapılır?

Evlerde kullanılan klima bakımı için ilk olarak cihazın dışı temizlenmektedir. Cihazın ısı değiştirici için de temizlik işlemi uygulanmaktadır. Soğutucu akışta kaçak olup olmadığı kontrol edilmektedir. Cihazın iç temizliği yapılmaktadır. Elektronik kart bağlantı soketleri ve iletişim hattının genel kontrolü gerçekleştirilmektedir.

Klima iç ünite bakımı kapsamında filtre temizliği yapılmaktadır. İç ünitenin gerilim ve besleme akım ölçümleri yapılarak kontrol sağlanmaktadır. Fan ve hareketli parçaların mekanik bağlantıları kontrol edilmektedir. Bakır boru hattında ezilme olup olmadığı kontroller sonucunda anlaşılmaktadır. Bakır boru hattının izolasyonu denetleme ile birlikte onarım yapılmaktadır.

 Kullanıcıların Yapabilecekleri Ev Klima Bakımları Nelerdir?

Klima bakımı için mutlaka profesyonel destek alınması önerilmektedir. Kullanıcıların yapabilecekleri tek işlem, filtre ve dış yüzey temizliği olmaktadır. Klima için hava filtre bakımı yapılabilmesi için öncelikle filtre çıkarılmaktadır. Klimaların türlerine göre filtrelere yapılacak çıkarma işlemi değişiklik göstermektedir. Paneldeki yuvaya yerleştirilen filtreler, kolay tak çıkar özelliğine sahip olmaktadır.

Yıkanabilir özellikte olan sünger filtrelerin temizleme işlemi bittikten sonra aynı şekilde yerine takılmaktadır. Hava filtresinin düzenli olarak temizlenmesi, havanın ideal biçimde sirkülasyon yapmasını sağlamaktadır. Hava akımı destekleyici filtreler için vakum yöntemi ile temizlik yapılmaktadır. Biriken tüm tozlar, süpürge yardımı ile temizlenmektedir. Tozlar giderildikten sonra filtre su ile yıkanmaktadır.

 Ev Klima Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hassas iklimlendirme cihazlarının çalışabilmesi için klima bakımı önem arz etmektedir. Bakımı yapılmayan klimaların modeli ne kadar yüksek olursa olsun, verimliliğini ileriki zamanlarda kaybetmektedir. Klima bakımı yapılabilir gözükse de usta ellerde yapılması, klimanın ömrü için önemli olmaktadır. Uzman desteği alarak gerçekleştirilen ev klima bakımı gereksiz masrafların da önüne geçmektedir.

Yeterli teknik bilgiye sahip olmayan kişilere klima bakımının yaptırılmaması gerekmektedir. Önemli detayların atlanması, çeşitli arızaların meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Klima sahipleri ciddi maddi kayıpların önüne geçmek ve olası arızaları önlemek için www.adabuz.com/ adresini tercih etmektedir. Klima çeşitlerine ve modellerine göre yapılan bakım işlemi farklılık göstermektedir.

 Ev Klima Bakımı Gerekli midir?

Klima bakımının sıklığı, kullanıcıların klima bakımı gerekli mi sorusunu sormasına neden olmaktadır. Klimaların kullanım ömrünü uzatan klima bakımı, daha yüksek performans ile çalışmasını sağlamaktadır. Bakım tarihlerinin aksatılması veya bakım işlemlerinin yapılmaması, ev klimaların ilerleyen zamanlarda kullanılamaz hale gelmesine neden olmaktadır. Amatör bir klima kullanıcısı bile haftalık yapılan ev klima bakımını gerçekleştirebilmektedir.

Haftalık bakımda filtre temizliği, kumanda temizliği ve dış ünitenin göz ile kontrolü bulunmaktadır. Mevsim geçişlerinde uzmanlarca yapılan ev klima bakımı, son derece kapsamlı olmaktadır. Klima iç ünite ve dış ünite tümüyle elden geçirilmekte olup güvenliği ve sağlığı etkileyen tüm unsurlar kontrol edilmektedir. Kullanıcı ve işletme kaynaklı arızalar, ev klima bakımı sırasında tespit edilip onarılmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 3 MB. You can upload: image. Drop file here

Canlı Destek