Iyi Bir Klima Nasil Secilir

İyi Bir Klima Nasıl Seçilir Leave a comment

İyi Bir Klima Nasıl Seçilir

Yaz ve kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan klima ısıtma ve soğutma sistemleri arasında yer alır. Ancak her eşyada olduğu gibi, klima seçerken de dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Ev veya iş yeri için alınacak olan klimaların doğru olması gerekir. Aksi takdirde istenilen seviyede ısıtma ve soğutma performansı alınamadığında memnun etmeyebilir. Diğer yandan, klimaların uzun vadede kullanılabilecek eşyalar olduğunu da unutmamak gerekir.

 Klima Tipi

İyi bir klima nasıl seçilir sorusunun yanıtlarından biri de tipidir. Piyasada yer alan pencere tipi ve split klimalar en çok tercih edilenler arasındadır. Pencere tipi klimalar genelde pencere ya da duvara monte edilebilir. Tek parça olduğu için kolay taşınabilir ve montajlanabilir özelliğe sahiptir. Pencere tipi klimalar her ne kadar fazla tercih edilseler de split klimalara göre daha gürültülü çalışırlar.

Split klimaların özelliklerine geldiğimizde ise iki farklı ünitede çalıştıklarını belirtmeliyiz. Dışarı monte edilen bu klimalar pencere tipine göre daha iyi hava dağıtımı sağlar. Zira çalışma prensibi dışarıdaki havanın alınması ve içerideki üniteye iletilmesiyle gerçekleşir. Dolayısıyla siz de bu unsurları göz önünde bulundurarak klima tipini seçmelisiniz.

 Klima Kapasitesini Seçmek

Klimalar, özel bir kapasiteye sahip olan eşyalardandır. Bu eşyaları seçerken kapasitesini belirten BTU seviyesine de bakmalısınız. BTU değeri arttıkça klimanın performansı da bir o kadar artar. Bu nedenle klimaların söz konusu olan değerlerini karşılaştırarak seçim yapabilirsiniz.

Ancak BTU değerlerini yaşadığınız il, odanın metrekaresi ve odada bulunan aydınlatma sistemleri ve güneş alma durumu gibi faktörleri de dikkate almalısınız. Bu faktörler doğrultusunda en uygun performanstaki klimayı alabilirsiniz.

Yaşadığınız bölgenin katsayıları ve odanızın metrekaresini çarparak da uygun BTU değerine sahip olanı seçebilirsiniz. Yaşanılan bölgeye göre belirlenen katsayılar ise şunlardır:

Akdeniz: 445

Doğu Anadolu: 308

Ege: 423

Güneydoğu Anadolu: 462

İç Anadolu: 346

Karadeniz: 385

Marmara: 385

 Enerji Verimliliği

Her beyaz eşya grubunda enerji verimliliği en dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Zira enerji tasarrufu sağlamayan eşyaları kullandığınızda yüksek faturalarla karşılaşmanız da olası olacaktır. Bu eşyalardan biri de klimalardır ve enerji verimliliği A, B ve C gibi harflerle ifade edilir. Enerji verimliliği bakımından en iyi klima A sınıfta yer alır.

A harfinin yanına gelen “+” simgesi, bu verimliliğin daha da arttığını gösterir. Yani A+++ sınıfındaki klima, enerji verimliliği bakımından üstündür. Dolayısıyla daha elektrik harcayarak daha az fatura gelmesini sağlar. Diğer yandan da sürdürülebilir bir yaşamı destekler.

 Nem Alma Ünitesi ve Gürültü Seviyesi

İyi bir klima nasıl seçilir sorusu söz konusu olduğunda nem alma ünitesine ve gürültü seviyesine dikkat edilmelidir. Eğer nem alma ünitesi olan bir klimayı seçerseniz odanızdaki nemi alır. Bu nemi enerjiye dönüştürür ve ortamın daha iyi soğumasını sağlar. Diğer yandan soğutma performansını etkileyen filtre kalitesini de göz önünde bulundurmalısınız.

Gürültü seviyesi de klima seçerken önem verilmesi gereken bir faktördür. Özellikle de çalışma ortamlarında bu unsur çok önemlidir. Uzun süreli çalışma ortamlarında gürültü yapan klimalar tercih edilmemelidir. Bunun nedeni ise çok fazla rahatsızlık vermesidir. Ev veya iş yerleri için klima seçerken bu unsurlara dikkat etmek doğru klima seçimi açısından yol gösterici olabilir.

Klima seçiminde faktörler her ne kadar önemli olsa da profesyoneller tarafından yapılan yerinde keşif en doğrusudur. Adabuz.com profesyonelleri, ücretsiz görüntülü keşif hizmetleriyle alanınıza uygun olan klima seçiminde yardımcı olur. Ücretsiz görüntülü keşif için hizmet almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 3 MB. You can upload: image. Drop file here

Canlı Destek