Klima Kisin Nasil Ekonomik Kullanilir

Klima Kışın Nasıl Ekonomik Kullanılır Leave a comment

Klima Kışın Nasıl Ekonomik Kullanılır

Kış mevsiminde kullanılan ısıtma sistemi sadece kaloriferle sınırlı değildir. Bu dönemde kışın ılık geçen çoğu bölgede klima kullanılabilir. Özellikle de iş yerlerinde tercih edilen ısıtma sistemlerinden biridir.

Doğal gaz faturalarına göre daha ekonomik olduğu için de bazı evlerde ihtiyaç duyulabilir. Ancak elektrikle çalışan klimaların da tasarruf sağlaması önemlidir. Ev veya iş yerlerinde bu eşyayı kullanırken paranızdan tasarruf etmeniz için bazı ipuçlarını bilmelisiniz.

 Kış Aylarında Klima Kullanırken Nasıl Tasarruf Edilir?

Klima kışın nasıl ekonomik kullanılır sorusu çoğu ev veya iş sahibi tarafından merak edilen konulardan biridir. Öyle ki, modern hayatta artan tüketimle birlikte bütçe dengesinin korunması oldukça önemlidir. Durum böyle olunca elektronik eşya kullanırken de bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle de kış aylarında klima kullanırken tasarruf etmek için şunları yapabilirsiniz:

Eğer 3-4 ay gibi bir sürede cihazı hiç kullanmadıysanız hava filtresi temizliğini yapmalısınız.

Cihaz performansını etkileyen unsurlardan biri olan klima bakımını kış gelmeden yaptırmalısınız. Özellikle de tıkanık filtreler ortamı iyi ısıtmaz ve enerji verimliliği sağlamaz.

Evdeki izolasyon problemleri de ısıtma performansını düşürür. Bu nedenle ısı yalıtımının yapıldığına dikkat etmeli, eğer yoksa mutlaka yaptırmalısınız.

Enerji tasarrufu sağlamak için BTU değeri önemlidir. Eğer yeni bir klima alacaksınız bu değere bakarak performansı yüksek olanı tercih edebilirsiniz.

Kışın klimayı kullanırken genelde 23-24 dereceleri seçmelisiniz. Zira bu derecelerden yüksek olduğunda enerji verimliliği sağlanamayabilir.

Eğer ekonomik bir kullanım istiyorsanız gün içinde fazla kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Nem dengesi koruyuculuğu olan klimaları tercih etmelisiniz. Eğer cihazınızda bu özellik yoksa mutlaka odada bir bardak su bulundurmalısınız.

Düzenli bakımın yanı sıra klimanın temizliği de önemlidir. Enerji ve para tasarrufu sağlamak için kapsamlı bakım için ilgili teknisyenlerden destek almalısınız.

 Kışın Klima Kaç Derecede Çalıştırılmalıdır?

Kışın klimayı çalıştırmak için belirli derece aralıklarını kullanabilirsiniz. Genelde bu ideal ayar 23-24 derecedir. Dünya Sağlık Örgütü iç ortam sıcaklığını 18 derece önerdiği için düşük değildir. Ancak evde bebek veya evcil hayvan varsa ısı ayarlamalarında değişiklik yapmak mümkündür.

Diğer yandan dikkat edilmesi gereken bir konu ise klima derecesini birden yükseltmemektir. Zira hemen ısınmak için çıkardığınız 30 derece birden enerji sarfiyatına neden olur. Bu nedenle kademeli bir şekilde ısı artışı yapmalısınız.

 Kış Aylarında Ekonomik Klima Kullanmak İçin Bakımın Önemi

Klima kışın nasıl ekonomik kullanılır sorusunun yanıtlarından biri de bakımdır. Bu nedenle bakımı ihmal edilmiş cihazlardan yüksek bir performans beklenemez. İdeal sıcaklığa ulaşılsa bile memnun etmeyebilir.

Hava filtrelerinin temiz ve açık olması en önemli unsurlardan biridir. Buna bağlı olarak da ekonomik bir şekilde kullanmak için profesyonel teknisyenlere başvurmalısınız. Bakımı ve temizliği yapıldığında elektrik faturalarınızın da yüklü gelmediğini fark edebilirsiniz. Adabuz.com, uzman kadrosuyla ev ve iş yerinde klimaların temizlik ve bakımını gerçekleştiren bir firmadır.

 Tasarruflu Klima Kullanmak Neden Önemli?

Beyaz eşya ve diğer elektronik eşyalar, elektrik enerjisiyle çalıştıkları için tasarruf sağlanmalıdır. Hem bütçe hem de çevre açısından verimli bir enerjiyle çalışması önemlidir. Bu nedenle para tasarrufu sağlanmış olur ve sürdürülebilir bir tüketim yapılır.

Siz de kış aylarında klimanızı tasarruflu bir şekilde kullanmak istiyorsanız önerilen yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak en önemlisi de bakımını önceden yaptırarak keyifli ve konforlu bir evin tadını çıkarabilirsiniz.

Kış aylarında düşük derecelerde odanızı ısıtmak için klimanın bakım ve temizliğini mutlaka yaptırmalısınız. Adabuz.com yetkilileri, size konforlu ve sıcak bir ortam sunmak için çeşitli markalardaki cihazların bakımını yapar.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 3 MB. You can upload: image. Drop file here

Canlı Destek